Jeden z liderów robotniczej solidarności lat 80. powraca do polityki w barwach Wiosny Roberta Biedronia, które to już polityczne wcielenie Zbigniewa Bujaka? Dlaczego poprzednie wcielenia nie kojarzyły się z sukcesem?
Krystyna Naszkowska dobrze zna świat dzieci polskich komunistów, a na dodatek płonie typowymi dla redakcji "Gazety Wyborczej" emocjami politycznymi. To jej książce pieprzu nie dodaje.
Zwolennicy decentralizacji uwielbiają niewyjaśniany szerzej mit, że samorządy w Polsce to samo dobro, a władza centrum to jakiś upiór z epoki PRL. Jednak każdy nowy podział na dzielnice może być okazją do wojen hybrydowych i kreowania...
100 lat temu, w marcu 1919 r., w Berlinie klęską zakończyła się próba zdobycia władzy przez komunistów niemieckich. Wystawa „Berlin 1918/19. Długi żywot rewolucji listopadowej” w berlińskim Märkisches Museum opowiada o tym, dlaczego w...
Nie ma co czekać na wzmocnienie pozycji Polski w relacjach z Izraelem. Już teraz powinniśmy wykorzystywać wszelkie okazje, by próbować zmienić nasze relacje.
Czy poparcie dla socjalnych postulatów i światopoglądowej rewolucji zaproponowanej przez Roberta Biedronia może być na tyle duże, by mieć decydujący wpływ na rozstrzygnięcie najbliższych wyborów? Reakcje na nową formację są bardzo różne.
Gdy ok. 416 r. n.e. ostatnie rzymskie legiony opuściły Brytanię, kraj ten odłączył się od pierwszej europejskiej wspólnoty politycznej. O tym, co było dalej, opowiada wystawa w British Library w Londynie.
Najbliższe kampanie wyborcze będą dla niektórych środowisk licytacją na antyklerykalizm. Czy Kościół odważnie stanie w obronie swych praw, które może stracić, gdy do władzy dojdzie lewica?
Cała operacja z taśmami Kaczyńskiego przekracza wszelkie dotychczasowe granice manipulowania prawdą. Chodzi o utrwalanie stereotypów, trafiających do wyobraźni zarzutów i grę na ludzkiej zazdrości o bogactwo.
Uznanie, że mord na Pawle Adamowiczu był zbrodnią polityczną, a nie czynem szaleńca, już ustawia PiS w roli moralnego sprawcy. Dla opozycji pokusa, by grać tą sprawą politycznie, będzie bardzo silna.
Bardzo często tezy takich naukowców jak Halberstam uznawane są za osobliwe dziwactwo. Jednak nowe
myślenie szybko zamienia się w prawo lub rzeczywistość polityczną.
Polityka historyczna Ukrainy jest pełna sprzeczności. To poszukiwanie po omacku jakiegoś historycznego konsensusu z Polską przy jednoczesnym wybielaniu UPA. To budzi z jednej strony nadzieję, z drugiej strony – sprzeciw.
Prałat Henryk Jankowski nie został odznaczony żadnym wysokim orderem za swoją działalność antykomunistyczną. Tak jakby wszyscy wiedzieli, że to skandalowa bomba zegarowa.
Wojna na całego? Decydujące starcie? Gra o wszystko? Tak można byłoby nazywać rok 2019, gdyby nie to, że w sporze o Polskę powiedziano już wszystko. I, co gorsza, użyto już większości mocnych słów.