Porozumienie Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem Andrzejem Dudą kosztem Beaty Szydło i Antoniego Macierewicza? Czy taki scenariusz odłożonej o kolejny miesiąc rekonstrukcji rządu jest możliwy?
Jak w polskich mediach wiązano ogłoszenie niepodległości Katalonii z naszym Śląskiem? I czy zbliżyło to resztę Polski do zrozumienia fenomenu Ruchu Autonomii Śląska?
Niewiele rzeczy mnie już zaskakuje, ale skala histerii, którą media III RP rozpętały wokół dyskusji dziennikarzy polskich i niemieckich w Berlinie, zorganizowanej pod patronatem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, przekroczyła...
Masywny budynek z lat 30., w którym umiejscowiono Dom Historii Europejskiej, kojarzyć się musi ze stalinowskim MDM w Warszawie. Po wielu godzinach spędzonych na zwiedzaniu ekspozycji zrozumiałem,
że analogie do socrealizmu dotyczą nie...
Luter obudził synów Germanii do walki z Rzymem i ukształtował ich współczesny język. Dlaczego ojciec reformacji wywarł tak głęboki wpływ na swych rodaków?
Kiedy wciskanie informacyjnego "gazu do dechy" w TVP staje się nawykiem, wyparowuje wszelka finezja i wartość pluralizmu medialnego obraca się przeciw PiS.
Plany wzbogacenia dualistycznej monarchii austro-węgierskiej o trzeci podmiot – Królestwo Polskie pod władzą regenta z cesarskiego rodu, nie zostały zrealizowane. Austro-Węgry roztrwoniły nadzieje wiązane z osobą Karola Stefana przez...
Vence może szczycić się kolejną znaną osobą związaną z tym miejscem, a Polacy podróżujący do Francji zyskali następne miejsce do pielgrzymek – willę Gombrowicza.
Zasługi Szczecina dla polskości są mało znane. Może dlatego niektórym ludziom prawicy zdarzają się lekceważące wypowiedzi, na które to miasto nie zasługuje.
Andrzej Duda za chwilę wyciągnie politycznego królika z kapelusza. Jak dobry showman stopniuje napięcie. Jak sprawny PR-owiec prowadzi politykę uśmiechów. 25 września zostaną ogłoszone prezydenckie projekty ustaw o sądownictwie
Naczelnego „Tygodnika Powszechnego” nie obowiązuje już zakaz wypowiedzi w mediach. Można podejrzewać, że dla liberalnych dziennikarzy duchowny będzie ulubionym komentatorem relacji państwo – Kościół
Komunistyczne obozy pracy w krajach bloku wschodniego pochłonęły po wojnie tysiące ofiar. Park Pamięci w Recsk, choć skromny, także dla nas może być dobrym przykładem ich uczczenia.
Carl Gustaf Mannerheim to największy bohater Finlandii, którego 150. rocznicę urodzin obchodzono w czerwcu. Ten wielki wódz pod wieloma względami przypominał naszego Józefa Piłsudskiego.
Jesienny sezon polityczny Andrzeja Dudy już się zaczął. O czym powinna pamiętać i przed jakimi wyzwaniami staje głowa państwa w obliczu obietnicy zaproponowania ustaw reformujących sądownictwo?