300 lat temu przyszła na świat Maria Teresa Habsburg – najpotężniejsza kobieta z tego rodu cesarskich władców. „Habsburgom raz trafił się prawdziwy mężczyzna, a i on jest kobietą” – kpił za jej życia Fryderyk Pruski, ale był w tej...
Jego nazwisko stało się w językach wielu narodów symbolem kolaboranta. Marzył o byciu partnerem dla nazistowskich Niemiec. Gdy jednak okazało się, że jego rodacy go lekceważą, zaoferowano mu status sługi nazistowskiego komisarza Rzeszy.
Ci, którym po 1989 r. powiodło się w polityce, nie mieli głowy do pochylania się nad tymi, którym poszczęściło się mniej. Prostym żołnierzom Solidarności w III RP wiedzie się gorzej niż ich oprawcom. Czy to się zmieni?
Jeden Polak jest Papieżem / Drugi stoi przy Carterze / Trzeci przed Breżniewem klęczy / Reszta się w kolejkach męczy” – ten wierszyk usłyszałem jeszcze w podstawówce.
W Europie rysuje się nowy podział – na kraje, które wierzą, że przyjmowanie imigrantów nie ma związku z rosnącym zagrożeniem terrorystycznym, i państwa, które tę utopię odrzucają.
Polski korespondent w Berlinie był zdumiony tym, co stał się w Niemczech po zwycięstwie wyborczym Hitlera. Komuniści zaczęli masowo przechodzić do NSDAP.
Ten ruch społeczny ogarnął miliony Polaków. Dziesiątki tysięcy ludzi, działając na rzecz Polskiego Stronnictwa Ludowego na czele ze Stanisławem Mikołajczykiem, ryzykowało bezpieczeństwo, wolność, a często i życie
Reelekcja Donalda Tuska jest w dużej mierze wynikiem kalkulacji Angeli Merkel przed wyborami w Niemczech. Kontrolowalny Tusk jest jej potrzebny w obliczu coraz gorszych sondaży.
Sprawa „Klątwy” pokazała, że zdecydowane stawanie katolików w obronie swoich praw ma posmak radykalizmu. Czas postawić pytania o formę ochrony uczuć religijnych.
„Janku drogi, jak chcesz składać podanie o pracę do pana prezesa Kurskiego, zrób to bezpośrednio, a nie rób tego na antenie. Przy każdym takim dużym zwrocie politycznym jakiś mały wróbel się znajduje, który szuka pracy gdzie indziej i na...