Zasługi Szczecina dla polskości są mało znane. Może dlatego niektórym ludziom prawicy zdarzają się lekceważące wypowiedzi, na które to miasto nie zasługuje.
Andrzej Duda za chwilę wyciągnie politycznego królika z kapelusza. Jak dobry showman stopniuje napięcie. Jak sprawny PR-owiec prowadzi politykę uśmiechów. 25 września zostaną ogłoszone prezydenckie projekty ustaw o sądownictwie
Naczelnego „Tygodnika Powszechnego” nie obowiązuje już zakaz wypowiedzi w mediach. Można podejrzewać, że dla liberalnych dziennikarzy duchowny będzie ulubionym komentatorem relacji państwo – Kościół
Komunistyczne obozy pracy w krajach bloku wschodniego pochłonęły po wojnie tysiące ofiar. Park Pamięci w Recsk, choć skromny, także dla nas może być dobrym przykładem ich uczczenia.
Carl Gustaf Mannerheim to największy bohater Finlandii, którego 150. rocznicę urodzin obchodzono w czerwcu. Ten wielki wódz pod wieloma względami przypominał naszego Józefa Piłsudskiego.
Jesienny sezon polityczny Andrzeja Dudy już się zaczął. O czym powinna pamiętać i przed jakimi wyzwaniami staje głowa państwa w obliczu obietnicy zaproponowania ustaw reformujących sądownictwo?
Najważniejsze dzieła jednego z najciekawszych polskich architektów znajdziemy w stolicy Ukrainy. Nad Wisłą jest mało znany, ale w Kijowie Władysław Horodecki ma nawet ulicę swojego imienia
Claude Monet urodził się co prawda w Paryżu, ale gdy miał pięć lat, jego rodzice przenieśli się w okolice
Hawru w Normandii. Do końca życia będzie próbował oddać piękno tej północnej krainy Francji na swoich obrazach.
300 lat temu przyszła na świat Maria Teresa Habsburg – najpotężniejsza kobieta z tego rodu cesarskich władców. „Habsburgom raz trafił się prawdziwy mężczyzna, a i on jest kobietą” – kpił za jej życia Fryderyk Pruski, ale był w tej...
Jego nazwisko stało się w językach wielu narodów symbolem kolaboranta. Marzył o byciu partnerem dla nazistowskich Niemiec. Gdy jednak okazało się, że jego rodacy go lekceważą, zaoferowano mu status sługi nazistowskiego komisarza Rzeszy.
Ci, którym po 1989 r. powiodło się w polityce, nie mieli głowy do pochylania się nad tymi, którym poszczęściło się mniej. Prostym żołnierzom Solidarności w III RP wiedzie się gorzej niż ich oprawcom. Czy to się zmieni?
Jeden Polak jest Papieżem / Drugi stoi przy Carterze / Trzeci przed Breżniewem klęczy / Reszta się w kolejkach męczy” – ten wierszyk usłyszałem jeszcze w podstawówce.