Premier Szydło po udanej debacie w Parlamencie Europejskim może czuć się pewniej na europejskich salonach. Nie powinna mieć jednak złudzeń: czeka ją jeszcze wiele bitew
PiS zmuszony do wojny totalnej wygrywa na każdym polu. Jednak wojenne nawyki łatwo wchodzą w krew. A polaryzacja utrudnia tak potrzebne otwarcie na inne środowiska
Lider PiS zakłada, że jego elektorat w fazie walki o instytucje zrozumie, o jaką stawkę toczy się gra, i wytrwa u jego boku. A gdy reformy socjalne wejdą w życie – baza społeczna PiS się poszerzy
Etap, w którym Andrzej Duda poznawał urząd, odkrywał miłą stronę popularności oraz wizyt zagranicznych, właśnie się skończył. Platforma i instytucje europejskie zabrały się do tego, by nie ustawały ataki na nową głowę państwa
Prawo i Sprawiedliwość trafnie uznało, że radykalne zmiany będą najłatwiejsze do przyjęcia tuż po objęciu władzy przez nowy rząd. Prawem zwycięzców jest bowiem zmienianie tego, co zostawili poprzednicy
Nowy rząd będzie musiał się nauczyć współpracować zarówno z prezydentem, jak i prezesem partii. Aby pozostać przy władzy, Beata Szydło nie może pozwolić na podważanie jej autorytetu.
Jarosław Kaczyński znów triumfuje. Nawet niechętni mu analitycy przyznają, że to rzadki przypadek politycznej niezniszczalności. Jeszcze nie tak dawno politycy Platformy z lubością wyliczali, ile to już wyborów przegrał. Trzecie,...
Prawica jest dziś mocniejsza niż osiem lat temu. PiS ma realną szansę na zdobycie władzy. Największym wyzwaniem będzie jednak utrzymanie jej przez pełną kadencję. Jak tego dokonać?
Angela Merkel od lat przejmuje tematy lewicy, bo o prawicę nie musiała się troszczyć. Dobrze czytała nastroje społeczne. Jednak w sprawie imigrantów popełniła błąd. Czy to będzie ten, który rozpocznie schyłek kariery Żelaznej Kanclerz?
Wygląda na to, że Ewa Kopacz zgodziła się na przyjęcie imigrantów, aby zagwarantować Donaldowi Tuskowi reelekcję na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej.
Po tym, jak Jan T. Gross oskarżył Polaków w niemieckiej prasie o to, że w czasie wojny zabili więcej Żydów niż Niemców, odwrócili się od niego nawet dotychczasowi piewcy jego dokonań. Dlaczego wcześniej nie polemizowali z jego tezami?
Kryzys związany z uchodźcami obnaża to, że unijna struktura jest w rzeczywistości niedemokratyczna, a decydenci ideologicznie zaślepieni. Niemcy stają się dysfunkcyjnym liderem Europy.
W nadchodzących tygodniach wyzwaniem dla głowy państwa będą zarówno kampania parlamentarna, jak i ważne wizyty zagraniczne, podczas których prezydent będzie zabiegał choćby o bazy NATO na Wschodzie.
Decyzje kadrowe oparte na kompetencjach, unikanie wojen na zbyt wielu frontach, sposób na dialog ze zbyt radykalnymi wyborcami – oto najważniejsze wyzwania dla PiS, które płyną z doświadczeń poprzedniego okresu rządzenia Polską.
Prasa naszego zachodniego sąsiada w arogancki sposób odniosła się do postulatów Andrzeja Dudy, by zwiększyć obecność sił NATO we wschodniej Europie. Czy to tylko opinie gazet, czy sugestie rządu Angeli Merkel?